Tradice od roku 2001
telefon +420 777 935 537 (pouze SMS)
email skola@modernizpev.cz
skype SkolaModernihoZpevu

O škole

Lukáš Jindra: "Absolvoval jsem zpěv na konzervatoři, chodil jsem na soukromé lekce k mnoha slavným českým pedagogům. Zjistil jsem, že v Česku vyučované metody si mnohdy protiřečí, jsou nejasně formulované, některé nevedou k uspokojivým výsledkům a jiné dokonce poškozují zdraví.
Také jsem zjistil, že věhlas lektora ještě nemusí nutně souviset s jeho pedagogickou kvalitou…

Neuspokojen českou pedagogikou jsem se začal s mou kolegyní Alenou Dobrovolnou vydávat do pěveckých škol v zahraničí. Zjistil jsem, že za našimi hranicemi jsou už pěvecké metody nesrovnatelně dál, než co se vyučuje u nás. Od té doby jsem až na pár výjimek téměř přestal tradiční české metody vyučovat."

CVI ve Mlejně
Lukáš Jindra a Cathrine Sadolin v Praze 2007

COMPLETE VOCAL INSTITUTE

V roce 2007 jsme jako první Češi navštívili tuto tehdy začínající pěveckou školu v Kodani.

Ještě téhož roku jsme uspořádali první workshop Complete Vocal Technique v Praze, který vedla sama autorka Cathrine Sadolin. Poté jsme opakovaně zvali další dánské lektory na workshopy v Praze, čímž jsme dali podnět k pěvecké osvětě u nás a inspirovali jsme i mnoho českých pedagogů.

O workshopech s dánskými lektory z Complete Vocal Institute v Praze se dočtete ZDE.

Od té doby pravidelně jezdíme do Kodaně na konzultace, abychom našim žákům přiváželi nejnovější informace z již desítky let trvajícího výzkumu, který Cathrine dodnes provádí a každý rok aktualizuje a zpřesňuje své poznatky v oblasti fungování lidského hlasu a pěveckých technik.

CVI v Kodani
Kateřina Jindrová Zítková a Lukáš Jindra
v Complete Vocal Institute v Kodani 2016

Za ta léta už Complete Vocal Institute získal na věhlasu, protože zpěváci i pedagogové zjistili, že metody Cathrine fungují, jsou pro lidský hlas bezpečné (což se o všech metodách vyučovaných v Česku bohužel říci nedá) a výsledků se jimi dosahuje větších a za kratší čas. Bezpečnost hlasových metod Cathrine Sadolin navíc stvrdili svými podpisy dánští lékaři, se kterými na výzkumu spolupracuje.

Cathrine navíc přišla na to, jak dělat různá zkreslení hlasu (distorze, growl, scream) aniž by si tím člověk ublížil.

Royal Academy of Music
Alena Dobrovolná a Lukáš Jindra
v Royal Academy of Music v Londýně 2013

ROYAL ACADEMY OF MUSIC

V roce 2013 jsme navštívili nejslavnější evropskou konzervatoř v Londýně.

Zde se vyučuje pěvecká metoda Američanky Jo Estill, která podobně jako Cathrine Sadolin vedla seriózní vědecký výzkum, v němž dnes pokračují její následovníci.

Výuku jsme absolvovali přímo u Anne-Marie Speed, která je hlasovou poradkyní na West Endu (nejslavnější evropské muzikálové místo) nebo v britské pěvecké soutěži X-Factor a je jedna z hlavních propagátorek metody Estill Voice Model v Evropě.

Jo Estill se ve svém výzkumu v zásadních otázkách problematiky fungování lidského hlasu shoduje s výzkumem Cathrine Sadolin. To nás jen utvrdilo
v tom, že tyto metodické postupy jsou správné a pro naše hlasy i hlasy našich žáků bezpečné a prospěšné.

DALŠÍ PĚVECKÉ METODY A LEKTOŘI

Z dalších metod, které jsme se učili přímo od originálních lektorů, vybíráme:

LAX VOX – finská rehabilitační technika pro uzdravení nemocného hlasu
BERIT KULLBERG – pěvecká metoda od švédské vokalistky Michaela Jacksona
BERKLEE COLLEGE OF MUSIC – nejslavnější hudební škola světa

Výuka v zahraničních školách je poměrně finančně náročná. Lekce, které jsme absolvovali, vycházely obvykle kolem 3.000 Kč za 1 vyučovací hodinu.
Tyto investice ale bereme jako důležité, abychom mohli do Česka přivážet osvětu ze světa pokročilých zahraničních technik.

Proto jsme ještě nenavštívili všechny pěvecké školy, které jsme chtěli.

Nicméně v mezičasech, kdy vyděláváme na další zahraniční cesty, studujeme další pěvecké metody na seminářích pořádaných v Česku a také z knih, nahrávek nebo přes internet. To se samozřejmě nedá srovnat s osobním kontaktem s lektorem, ale jelikož už máme bohaté osobní zkušenosti s pěveckými technikami, většinou nám lektoři a pěvecké metody, které objevujeme na internetu, jen doplňují mozaiku informací. (Ale i na internetu se objevují špatní lektoři – je třeba mít hodně pedagogických zkušeností, aby člověk poznal, která metoda je prospěšná, a která může spíše uškodit.

Sledujte nás také na sociálních sítích
Design: TK WebdesignSupervize: LittleWall DesignAdministrátor: Bc.Kateřina Jindrová Zítková