Tradice od roku 2001
telefon +420 777 935 537 (pouze SMS)
email skola@modernizpev.cz
skype SkolaModernihoZpevu

O nás

PĚVECKÉ METODY, KTERÉ PŘIVÁŽÍME ZE SVĚTA

Lukáš Jindra: "Absolvoval jsem zpěv na konzervatoři, chodil jsem na soukromé lekce k mnoha slavným českým pedagogům. Zjistil jsem, že v Česku vyučované metody si mnohdy protiřečí, jsou nejasně formulované, některé nevedou k uspokojivým výsledkům a jiné dokonce poškozují zdraví. Také jsem zjistil, že věhlas lektora ještě nemusí nutně souviset s jeho pedagogickou kvalitou…

Neuspokojen českou pedagogikou jsem se začal s mou kolegyní Alenou Dobrovolnou vydávat do pěveckých škol v zahraničí. Zjistil jsem, že za našimi hranicemi jsou už pěvecké metody nesrovnatelně dál, než co se vyučuje u nás. Od té doby jsem až na pár výjimek téměř přestal tradiční české metody vyučovat."


CVI ve Mlejně
Lukáš Jindra a Cathrine Sadolin v Praze 2007
COMPLETE VOCAL INSTITUTE

V roce 2007 jsme jako první Češi navštívili tuto tehdy začínající pěveckou školu v Kodani.

Ještě téhož roku jsme uspořádali první workshop Complete Vocal Technique v Praze, který vedla sama autorka Cathrine Sadolin. Poté jsme opakovaně zvali další dánské lektory na workshopy v Praze, čímž jsme dali podnět
k pěvecké osvětě u nás a inspirovali jsme i mnoho českých pedagogů.

O workshopech s dánskými lektory z Complete Vocal Institute v Praze se dočtete ZDE.

Od té doby pravidelně jezdíme do Kodaně na konzultace, abychom našim žákům přiváželi nejnovější informace z již desítky let trvajícího výzkumu, který Cathrine dodnes provádí a každý rok aktualizuje a zpřesňuje své poznatky v oblasti fungování lidského hlasu a pěveckých technik.
CVI v Kodani
Kateřina Jindrová Zítková a Lukáš Jindra
v Complete Vocal Institute v Kodani 2016


Za ta léta už Complete Vocal Institute získal na věhlasu, protože zpěváci i pedagogové zjistili, že metody Cathrine fungují, jsou pro lidský hlas bezpečné (což se o všech metodách vyučovaných v Česku bohužel říci nedá) a výsledků se jimi dosahuje větších a za kratší čas. Bezpečnost hlasových metod Cathrine Sadolin navíc stvrdili svými podpisy dánští lékaři, se kterými na výzkumu spolupracuje.

Cathrine navíc přišla na to, jak dělat různá zkreslení hlasu (distorze, growl, scream) aniž by si tím člověk ublížil.


Royal Academy of Music
Alena Dobrovolná a Lukáš Jindra
v Royal Academy of Music v Londýně 2013
ROYAL ACADEMY OF MUSIC - ESTILL VOICE TRAINING

V roce 2013 jsme navštívili nejslavnější evropskou konzervatoř v Londýně.

Zde se vyučuje pěvecká metoda Američanky Jo Estill, která podobně jako Cathrine Sadolin vedla seriózní vědecký výzkum, v němž dnes pokračují její následovníci.

Výuku jsme absolvovali přímo u Anne-Marie Speed, která je hlasovou poradkyní na West Endu (nejslavnější evropské muzikálové místo) nebo v britské pěvecké soutěži X-Factor a je jedna z hlavních propagátorek metody Estill Voice Model v Evropě.

V základních otázkách problematiky fungování lidského hlasu dosáhl výzkum Jo Estill podobných výsledků jako výzkum, který známe od Cathrine Sadolin. To nás jen utvrdilo v tom, že tyto metodické postupy jsou správné a pro naše hlasy i hlasy našich žáků bezpečné a prospěšné.

Metodika Jo Estill je dokonce ještě podrobnější než metoda Cathrine Sadolina a proto se i touto metodou dodnes zabýváme a zdokonalujeme se v ní, abychom mohli ještě lépe pomoci našim žákům.


DALŠÍ PĚVECKÉ METODY A LEKTOŘI

Z dalších metod, které jsme se učili přímo od originálních lektorů, vybíráme:

LAX VOX – finská rehabilitační technika pro uzdravení nemocného hlasu
BERIT KULLBERG – pěvecká metoda od švédské vokalistky Michaela Jacksona
BERKLEE COLLEGE OF MUSIC – nejslavnější hudební škola světa

Výuka na zahraničních školách je finančně dost náročná. Lekce, které jsme absolvovali, vycházely obvykle kolem 3.000 Kč za 1 vyučovací hodinu. Tyto informace ale doposud nebylo možné v Česku nikde získat. Vynaložené peníze jsou tak pro nás důležitou investicí, abychom mohli našim žákům přinášet osvětu ze světa pokročilých zahraničních technik a to za zlomek původní ceny.

Kromě zmíněných technik, které jsme osobně studovali přímo u zahraničních lektorů, se průběžně dovzděláváme v dalších metodách, k nimž jsou
dostupné publikace a zvukové materiály. Jelikož už máme dost pedagogických zkušeností, dokážeme v záplavě materiálů rozpoznat kvalitní zdroje. Tyto zdroje nám mnohdy doplní mozaiku informací, které už známe, nebo dají inspiraci k jinému originálnímu způsobu vedení výuky. (Žáci si také rádi hledají informace na internetu. Objevené metody s nimi konzultujeme, protože některé informace jsou občas zavádějící, někdy dokonce i mylné.)Sledujte nás také na sociálních sítích
Design: TK Webdesign© 2023 Škola moderního zpěvuAdministrátor: Bc.Kateřina Jindrová Zítková